Szukaj
Close this search box.

ZIELONE NAGRODY KOLEJOWE

Zielone Nagrody Kolejowe to wyróznienia przyznawane przez RBF i Redakcję Rynku Kolejowego. Ten konkurs ma na celu uhonorowanie podmiotów związanych z transportem szynowym, które w swojej działalności w szczególny sposób przywiązuja wagę do ochrony środowiska naturalnego. Chodzi o działania wykorzystujace procesy produkcyjne o niskiej emisji szkodliwych substancji oraz takie, które sprzyjają rozwojowi kierunków zmierzajacych do dekarbonizacji.

Nagrody przyznawane są podczas organizowanego corocznie Kongresu Kolejowego. 15 listopada w trakcie 13 edycji Kongresu Kolejowego Adrian Furgalski – Przewodniczący Zarządu RBF oraz Łukasz Malinowski – redaktor naczelny Rynku Kolejowego ogłosili wyniki i wręczyli honorowe statuetki tegorocznym laureatom.

Byli to :
Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik, za podejmowane na rzecz kolei działania, których motywacją jest troska o rozwój zielonego kolejowego Mazowsza.
Województwo Mazowieckie jest pionierem wspierania transportu kolejowego. Jako pierwsze zdecydowało sie na tworzenie własnej kolej samorządowej i konsekwentnie wspierało tę kolej porzez fundusze na ich rozwój i zakupy nowoczesnego taboru.

Stadler Polska (w imieniu którego nagrode odebrał prezes zarządu Tomasz Prejs), za wprowadzanie do procesu produkcji taboru kolejowego rozwiązań przyjaznych środowisku kolejowemu.
Grupa Stadler w swoim portfolio sprzedaży posiada pojazdy, dla których jednym z najważniejszych parametrów jest niskoemisyjność. Ten “zielony tabor” to  pojazdy z napędem wodorowym i bateryjnym przy wykorzystaniu koncepcji dodatkowego członu power-pack.

Koleje Mazowieckie – zostały nagrodzone za działania podejmowane na rzecz ekologicznego rozwoju firmy. Statuetkę odebrał prezes zarządu, Robert Stępień. – Koleje Mazowieckie podejmuja wiele działań związanych z proekologicznym transportem, są uczestnikiem Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, wykorzystują nowoczesne i energooszczędne pojazdy, należą do Programu Zielona Kolej, który zakłada zasilanie pociągów energią pochodzącą z odnawialnych źródeł.

Prezeska Izby Gospodarczej Transportu Lądowego Marita Szustak i reprezentowana przez nią Izba, za konsekwentną walkę o wzrost znaczenia kolei w zrównoważonym rozwoju transportu w Polsce.

Redakcja Rynku Kolejowego odnotowała komentarz Marity Szustak, która powiedziała, że: “Nagrody dostaję niezwykle rzadko, więc bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Jest to mój osobisty sukces, bo moja praca społeczna jako prezesa Izby Gospodarczej Transportu Lądowego, a wcześniej Przewodniczącej Sekcji Budownictwa Kolejowego w IGTL została dostrzeżona i doceniona. Szkoda tylko, że ciągle o wzrost znaczenia kolei trzeba toczyć „walkę”, a nie wystarczy prowadzenie z rządem i Ministerstwem Infrastruktury dialogu. Dziękuję kapitule, ale przede wszystkim członkom IGTL za zaufanie, jakim mnie obdarzacie od prawie 20 lat. Obiecuję, że waszego zaufania nie zawiodę, a nasza walka o wzrost znaczenia kolei jeszcze się nie skończyła”.

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn