Szukaj
Close this search box.

Zagrożenie “dołka” inwestycyjnego

Kolejny raz   branża  inwestycji kolejowych jest zaniepokojona  problemami z  finansowaniem inwestycji (głównie PKP PLK SA). Brak systemowego rozwiązania tego problemu  powoduje, ze  inwestor  może ogłaszać przetargi i organizować front robót  tylko w przypadku gdy  ma zapewnione finansowanie, co w obecnej  perspektywie finansowej UE ( 2021-2027)  jeszcze nie zostało uzgodnione w oparciu o  programy operacyjne, które nie zostały dotąd ogłoszone.

IGTL i RBF  w piśmie do Ministra Finansów Funduszy i Polityki Regionalnej  wyrażają najwyższy niepokój przywołując wcześniejsze doświadczenia. Sytuacja niepewności, niewielkiej liczby przetargów  a w związku z tym  niemożliwości budowy portfela zamówień przez wykonawców inwestycji może doprowadzić do powstania tzw. ” dołka inwestycyjnego”. Konsekwencje takiego stanu są bardzo dotkliwe. Konieczność ograniczania zasobów (a w tym zwolnienia pracowników)  są niezwykle trudne do odrobienia w następującym po “dołku inwestycyjnym” spiętrzeniu zamówień.

Stąd apel  organizacji  pracodawców kolejowych o przyjecie rozwiązań  umożliwiających  PKP PLK  SA prowadzenie  postępowań uruchamiających inwestycje  w jak najszybszym  terminie.

Całość  wystąpienia  RBF i IGTL  można  przeczytać TUTAJ    wystąpienie w sprawie finansowania inwestycji kolejowych

Facebook
Twitter
LinkedIn