Szukaj
Close this search box.

Apel RBF w sprawie dostępu do obiektów infrastruktury usługowej

Forum Kolejowe Railway Business Forum (RBF) wystosowało apel w formie listu otwartego do prezesów PKP S.A. i PKP PLK S.A..

Nowelizacja Ustawy o transporcie kolejowym z 16 listopada 2016 roku wprowadza rozwiązania zmieniające w dużym stopniu warunki dostępu do infrastruktury kolejowej dla przewoźników. Podczas gdy procedury uzyskiwania dostępu do sieci dla ruchu pociągów i manewrów na przyszły RJ są przewoźnikom znane m.in. na podstawie projektu cennika PKP PLK S.A. , to powstał problem z zupełnie nową kategorią budowli i urządzeń – obiektami infrastruktury usługowej. Są to np. stacje kolejowe, terminale, stacje paliw, tory postojowe, punkty zaplecza technicznego itp.

Wszystkim przewoźnikom został przyznany od grudnia 2017 r. dostęp do tych obiektów na niedyskryminujących zasadach , jednak nieznane są warunki tego dostępu, bowiem Ustawa określa termin ogłoszenia tych warunków w przeddzień faktycznego obowiązku udostępniania. Dla przewoźników kolejowych korzystanie z obiektów infrastruktury kolejowej jest elementem krytycznym dla organizacji procesu przewozowego, bo trudno zaplanować na przykład koszty przejazdu pociągu pasażerskiego bez wiedzy o tym jakie będą koszty postoju na stacji.

Dlatego RBF apeluje do wszystkich operatorów obiektów a w szczególności do największych, o prezentacje jak najszybciej projektów ich zamierzeń w sprawie obiektów infrastruktury usługowej.

Cały APEL można przeczytać TUTAJ

Facebook
Twitter
LinkedIn