Kolejowa tarcza antykryzysowa

Członkowie  RBF
Szanowni Państwo,

W związku z  kryzysową sytuacją spowodowaną  wprowadzeniem  stanu epidemicznego cała gospodarka  a w szczególności  branża transportowa będzie musiała  sprostać poważnym wyzwaniom, co  wymagać będzie  pomocy ze strony państwa. Przygotowany  przez Rząd pakiet  nazwany “Tarczą Antykryzysową”  zawiera  wiele  rozwiązań  uniwersalnych, jednak  sektor kolejnictwa i przemysłu okołokolejowego ze względu na swoją specyfikę  potrzebuje dodatkowych  narzędzi wspomagających.

RBF  wraz z innymi organizacjami  zareagował na tę sytuację  już 23 marca  występując wspólnie z ProKolej, IGTL i ZNPK  z pismem do  ministra  Infrastruktury (w załączeniu to pismo).

Ten sygnał  został  poparty bardziej szczegółowym i konkretnym opracowaniem, które przygotowało 6 organizacji przy koordynacji prac prowadzonej przez RBF.
(Fundacja ProKolej, IGTL, ZNPK. ZSPK, INstytut Spraw Obywatelskich oraz RBF)

Wspólnie, na podstawie własnych analiz oraz materiałów przekazanych przez różne podmioty branży kolejowej przygotowano stanowisko,  przekazane 30 kwietnia 2020 r. na ręce sekretarza stanu w MI pana Andrzeja Bittela.
(w załączeniu  to stanowisko).

Postulaty środowiska  transportu szynowego  są wsparciem dla Ministra Infrastruktury  w przygotowaniu  dalszych instrumentów prawnych  rozwijających pomoc państwa dla gospodarki kraju z uwzględnieniem  niezbędnych potrzeb transportu kolejowego. Liczymy na  szybkie i  jak najszersze  działania Rządu, bo transport a w szczególności transport kolejowy jest i będzie  jednym z kluczowych  sektorów  dla  odbudowy gospodarki i zabezpieczenia potrzeb społecznych.

Przewodniczący Zarządu RBF  Adrian Furgalski

PEŁNY TEKST  STANOWISKA  ZNAJDZIESZ TUTAJ  ver 2 FINAL STANOWISKO 28 mar

Facebook
Twitter
LinkedIn