Powraca dialog z branżą kolejową

 

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk spotkał się 27 stycznia 2016 r. z członkami organizacji zrzeszających podmioty rynku kolejowego: Forum Kolejowego Railway Business Forum (RBF) oraz Izby Gospodarczej Transportu Lądowego (IGTL).

W spotkaniu udział wzięli także: Piotr Stomma, podsekretarz stanu w MIB ds. kolejnictwa, Mirosław Pawłowski, pełniący obowiązki prezesa zarządu PKP SA, Antoni Jasiński, pełniący obowiązki prezesa zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Krzysztof Dyl, prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Gospodarzami spotkania, które odbyło się w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, byli: przewodniczący zarządu RBF Adrian Furgalski i wiceprezes zarządu, przewodnicząca sekcji budownictwa kolejowego IGTL Marita Szustak.

Spotkanie zgromadziło blisko stu przedstawicieli najważniejszych spółek z branży kolejowej, zainteresowanych przyszłością sektora i planami ministerstwa. Zadowolenia z wysokiej frekwencji nie krył minister Andrzej Adamczyk. – Spełniamy obietnice wyborcze i przełamujemy złą tradycję ignorowania przedstawicieli branży. Będziemy opierać naszą pracę na dialogu. Jesteśmy otwarci na debatę na temat tego, jak ma wyglądać polska kolej – zapewnił minister.

Minister Adamczyk podkreślił, że udział polskich firm w zamówieniach publicznych musi być większy i koniecznie trzeba wdrożyć narzędzia preferujące krajowe przedsiębiorstwa, oczywiście w zgodzie z przepisami obowiązującymi w UE. – Inwestycje powinny być motorem gospodarki i spowodować, że nasi przedsiębiorcy po zrealizowaniu kontraktów w kraju będą wychodzić na zewnątrz i zdobywać kontrakty za granicą – podobnie jak miało to miejsce w Hiszpanii. – Przed nami czas wydatkowania olbrzymich kwot finansowych i one muszą ożywić polską gospodarkę. Wsparcie tego procesu to nasz obowiązek – podkreślił.

Podsekretarz stanu ds. kolejnictwa Piotr Stomma zaznaczył, że sektor kolejowy jest bardzo ważny dla Rady Ministrów. Świadczy o tym obecność przedstawicieli ministerstwa w cotygodniowych obradach Komitetu Gospodarczego. Zapowiedział również wykorzystanie ustaleń Forum Inwestycyjnego, na którym PKP PLK rozmawiały z wykonawcami na temat możliwości poprawy warunków planowania i prowadzenia inwestycji. Z kolei prezes Antoni Jasiński zapewnił, że w tych dniach zarząd PKP PLK przyjął pakiet rozwiązań wypracowanych w drodze dialogu na Forum Inwestycyjnym.

Kierownictwa MIB i Grupy PKP wzięły następnie udział w sesji pytań i odpowiedzi. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. kwestie planowanych na najbliższe lata wydatków inwestycyjnych PKP PLK, wprowadzenie wspólnego biletu u wszystkich operatorów pasażerskich, zmiany w prawie zamówień publicznych i kontrakt wieloletni na utrzymanie infrastruktury kolejowej.

Minister Stomma zapowiedział również wznowienie obrad Komisji Trójstronnej. Pierwsze spotkanie strony rządowej, pracodawców i strony społecznej ma odbyć się nie później niż w połowie lutego 2016 r.

 

 

 

 

Foto: Jakub Madrjas, RK

Facebook
Twitter
LinkedIn