Szukaj
Close this search box.

Już wkrótce rusza Kongres Kolejowy

23.11.2016r. w Gdańsku odbędzie się współorganizowany przez RBF Kongres Kolejowy.

Porozumienie w tej sprawie już rok temu podpisali marszałek województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, prezes ZDG TOR Henryk Klimkiewicz i przewodniczący Railway Business Forum Adrian Furgalski.
Kongres Kolejowy to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kolejowej w naszym kraju. W tym roku odbędzie się już szósta edycja Kongresu – 23 listopada w Gdańsku.
– Warto prowadzić dialog i wymianę doświadczeń. Kolej w Polsce od kilku lat intensywnie się zmienia, dlatego merytoryczna dyskusja jest potrzebna nie tylko w otoczeniu decydentów, ale także wśród ekspertów – podkreślił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Województwo pomorskie stawia na kolej, i stawia na Kongres Kolejowy – dodał.
Pierwsze trzy edycje Kongresu Kolejowego odbyły się w Warszawie. Dwa lata temu nastąpiła zmiana – Kongres gościł w Łodzi, a rok temu odbył się on w Katowicach. – Decyzja, żeby Kongres Kolejowy był imprezą wędrującą okazała się być słuszna, bo ruszając się poza Warszawę możemy pokazać problemy innych regionów, ale i ich osiągnięcia – mówi przewodniczący RBF Adrian Furgalski.
– Cieszę się na wydarzenie w Gdańsku, bo niewątpliwie od lat mocno się tutaj pracuje nad poprawą jakości komunikacji szynowej – dodał Furgalski.
Trójmiasto jest nierozerwalnie związane z koleją. Kręgosłup komunikacyjny aglomeracji stanowi czterotorowa linia kolejowa. Trójmiejskie porty również są połączone liniami kolejowymi z resztą kraju.To właśnie tu zbudowano Pomorską Kolej Metropolitalną – najdłuższą nową linię kolejową w wolnej Polsce i zarazem pierwszą wybudowaną przez samorząd. Tu wreszcie organizowane są największe targi kolejowe w naszej części Europy – Trako.
Samorząd wojewóztwa od lat stawia na transport kolejowy. Przykładem są rewitalizacje linii kolejowych przeprowadzone w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa. Dzięki pozyskaniu przez samorząd nie tylko pieniędzy unijnych, ale i ze szwajcarskiego programu współpracy, udało się zakupić nowy tabor do obsługi połączeń regionalnych.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn