3 marca w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie plenarne Forum Dialogu Technicznego Centralnego Portu Lotniczego w części dotyczącej komponentu kolejowego.
Forum powołane przez pełnomocnika Rządu – ministra Macieja Laska stanowi platformę wymiany informacji co do prowadzenia inwestycji infrastrukturalnych i taborowych w ramach projektów realizowanych przez CPK. Chodzi o dialog pomiędzy władzami, inwestorem i wykonawcami w ramach wielkich inwestycji kolejowych w latach 2025-2032.
Informacje na temat aktualnego stanu projektu CPK komponent kolejowy oraz planów na najbliższe lata przekazali kolejno Minister Maciej Lasek, minister Piotr Malepszak a szczegółową analizę zamierzeń CPK w tym zakresie zaprezentowali prezes CPK Filip Czernicki oraz członek zarządu CPK odpowiedzialny za sferę kolejową Piotr Rachwalski . O szerokim zakresie współpracy z CPK informowali prezes UTK Ignacy Góra i członek zarządu PKP PLK Marcin Mochocki.
Komponent kolejowy CPK to ogromne przedsięwzięcie mające na celu uruchomienie kolei dużych prędkości i mające zapewnione finansowanie w wysokości ponad 70 miliardów złotych w okresie 7-10 lat.
Dane dotyczące wielkości i zakresu kolejnych projektów kolejowych wraz z harmonogramem czasowym można będzie znaleźć na prezentacjach udostępnionych przez CPK na stronach internetowych a także kontaktować się z FDT poprzez dedykowane adresy internetowe.
W posiedzeniu plenarnym uczestniczyło ok.200 przedstawicieli kolejowych wykonawców, producentów oraz firm świadczących usługi projektowe i nadzoru inżynierskiego zgłoszonych za pośrednictwem organizacji i stowarzyszeń branżowych zrzeszających firmy z branży kolejowej: IGTL, RBF, PZPB,SITK, ZOPI, PIK oraz SIDIR.
Forum będzie pracować poprzez tzw. grupy robocze – 13 tematycznych zespołów, które będą zajmowały się m.in. takimi zagadnieniami jak: warunki umów, przygotowania zamówień publicznych, projektowania i budowy według standardów BIM, grup technicznych – infrastruktury, sterowania i energii, kwestii certyfikacji, legislacji, kadr, taboru czy eksploatacji i utrzymania linii KDP.
W skład grup roboczych wejdą eksperci CPK, PKP PLK, Instytutu Kolejnictwa oraz przedstawiciele rynku – firm i organizacji pracodawców oraz stowarzyszeń działających na rzecz budownictwa kolejowego.