Szukaj
Close this search box.

Dramatyczny apel organizacji społecznych w sprawie inwestycji kolejowych

Grupa organizacji – Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich,  Forum Kolejowe – Railway Business Forum, Fundacja Pro Kolej, Izba Gospodarcza Transportu Lądowego i Polski Związek Pracodawców Budownictwa wspólnie wystąpiła do Prezesa Rady Ministrów  Mateusza Morawieckiego z apelem w sprawie  realizacji inwestycji  kolejowych w Polsce. Drugie wystąpienie  IGTL i RBF  skierowane zostało  do Ministra Finansów.

Brak systemowego rozwiązania  w ramach finansowania inwestycji spowodował  załamanie rynku  inwestycji infrastrukturalnych w kolejnictwie, który  może być bardzo groźny dla tego sektora gospodarki. Główny inwestor – PKP PLK SA  pomimo, ze posiada przygotowana dokumentację dla  dużej liczby zadań inwestycyjnych, nie może ogłaszać przetargów dla ich wykonania  ze względu na niepewność  co do ich finansowania.

Od lat  prognozowano, iż aby  zrealizować ambitne założenia  Krajowego Programu Kolejowego oraz planów wieloletnich związanych z nowa perspektywą  finansową UE 2021-2027, należy  szacować wielkość  ogłaszanych przetargów  kilkanaście miliardów złotych rocznie.  Tymczasem  w roku bieżącym PKP PLK SA ogłosi  przetargi na zaledwie kilka miliardów.  Spowodować to może masowe upadki firm  realizujących  inwestycje  oraz  de facto brak  możliwości realizacji  inwestycji w przyszłości, gdy  pojawią się środki, ze względu na spiętrzenie zadań.

Problem z uruchomieniem środków  z programów UE musi być rozwiązany przez mechanizmy finansowania  krajowego podobnie jak to jest w przypadku inwestycji  drogownictwa.

Stoimy przed dramatycznym scenariuszem. Firmy wykonawcze  obecnie gotowe do realizacji zadań inwestycyjnych,  będą zmuszone do redukcji swoich zasobów, a w przyszłości , gdy pojawi się  już finansowanie dla tych zadań , nie będzie możliwości  ich wykonania.

Bez szybkich decyzji Rządu  program modernizacji i rozbudowy polskiej sieci kolejowej, w tym komponentu kolejowego CPK, stanie się nierealny a w najlepszym wypadku  przesunięty  w czasie, nie mówiąc o poważnych skutkach  gospodarczych i społecznych.

Pełny tekst listów do Premiera i Ministra Finansów  można przeczytać  TUTAJ:

Wystąpienie organizacji branżowych do Premiera w sprawie kryzysu w budownictwie kolejowym

wystapienie_w_sprawie_finansowania_inwestycji_kolejowych

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn