“Zielona” Gala Kongresu Kolejowego

W przeddzień Kongresu Kolejowego (tradycyjnie w przeddzień  ważnych wydarzeń kolejowych) RBF zorganizowało Galę Kongresu.

Tym razem partnerem  RBF  była PKP Energetyka  obchodząca  jubileusz 20 lecia.

Gala była  jedną z pierwszych dużych imprez kolejowych  podczas których można było ” fizycznie” spotkać się i uścisnąć dłonie po blisko  2  covidowych latach  wirtualnych  wydarzeń.

W pięknej scenerii Ufficio Primo w Warszawie  zgromadzili sie  przedstawiciele firm, instytucji i organizacji. Było zarazem uroczyście i swobodnie, goście  najpierw uczestniczyli w  części oficjalnej  podczas  której wręczone zostały po raz pierwszy  “Zielone Nagrody Kolejowe”.  Ten ciekawy i pożyteczny pomysł  RBF i Redakcji Rynku Kolejowego od razy zyskał uznanie, bowiem kwestie ekologii,  energetyki i ochrony klimatu to dziś jedne z najważniejszych  priorytetów transportu. Przyznanie Zielonych Nagród Kolejowych wpisało się w obchody Europejskiego Roku Kolei. Gala była też okazją do podsumowania tego, co udało się zrobić w zakresie ograniczania emisyjności kolei w ciągu ostatnich miesięcy, oraz do spotkania w gronie sympatyków polskiego transportu szynowego.

Podczas Gali Kongresu Kolejowego odbyła się ceremonia wręczenia Zielonych Nagród Kolejowych. Przewoźnicy pasażerscy i towarowi oraz inne podmioty z branży otrzymali statuetki za działania nadające transportowi kolejowemu jeszcze bardziej ekologiczny charakter. Nagrody zostały przyznane w tym roku po raz pierwszy.

O przyznaniu nagród zadecydowali przedstawiciele Railway Business Forum i redakcji „Rynku Kolejowego”.

Laureaci ” zielonych statuetek”  zostali:

Zielone Nagrody Kolejowe przyznane. Poznajcie nagrodzonych! [zdjęcia]

Łódzka Kolej Aglomeracyjna  za kompleksowość podejmowanych działań proekologicznych projektów. Przewoźnik jest liderem w takich dziedzinach, jak rekuperacja czy eco-driving.

PKP IC  za budowanie świadomości niskoemisyjności kolei wśród pasażerów. Przewoźnik jako pierwszy zdecydował się na umieszczanie na biletach informacji o generowanym przez kolej śladzie węglowym w porównaniu z innymi środkami transportu.

Koleje Mazowieckie  za wkład w rozwój eco-drivingu na polskiej kolei. Przewoźnik opracował koncepcję całościowego programu efektywnego i oszczędnego prowadzenia pociągów.

DB Cargo Polska  za transfer know-how budowania ekologicznej oferty przewozowej dla klientów. Spółka odpowiada na potrzeby przewiezienia towarów z jak najniższym śladem węglowym, przenosząc najlepsze praktyki w tym zakresie z rynków międzynarodowych.

PKP PLK  za innowacyjny projekt instalacji paneli fotowoltaicznych na ekranach akustycznych. Montowane tam panele na podłożu elastycznym są samoczyszczące, wydajne i zintegrowane z ekranem. Wyposażono je w inteligentny system monitorowania.

Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (organizacja sektorowa, zrzeszająca podmioty odpowiedzialne łącznie za 95% zużycia energii na polskiej kolei) zostało nagrodzone za propagowanie działań na rzecz klimatu. Jury doceniło wyjątkowe w skali branży zjednoczenie środowiska kolejowego wokół Programu “Zielona Kolej”, którego celem jest przejście kolei na zasilanie z odnawialnych źródeł energii w 85% do 2030 roku, a docelowo – w 100%.

Urząd Transportu Kolejowego  -nagroda specjalna za organizację obchodów Europejskiego Roku Kolei w Polsce oraz koordynację licznych inicjatyw i projektów, które przełożyły się na zwiększanie świadomości i popularności kolei w Polsce.

Poniżej kilka zdjęć z  Gali Kongresu Kolejowego

Facebook
Twitter
LinkedIn