Szukaj
Close this search box.

DELLNER FRIMATRAIL FRENOPLAST S.A.

FRENOPLAST to jedyna w Polsce firma działająca w swoistej niszy rynkowej – materiałów ciernych dla kolei. Firma produkuje materiały i okładziny cierne przede wszystkim dla kolei, choć są one wykorzystywane także w układach hamulcowych urządzeń stosowanych w przemyśle i motoryzacji. Firma posiada własne rozwiązania technologiczne w zakresie bezazbestowych, przyjaznych środowisku materiałów ciernych.

Jako jedyna firma z byłych krajów socjalistycznych, pozyskała homologację Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) dla okładziny hamulca tarczowego wg własnej technologii. Jest firmą o ugruntowanej renomie na rynku polskim, w Europie i w wielu krajach świata. Od prawie 25 lat produkty kolejowe Frenoplastu stosowane są przez Polskie Koleje (PKP). Dopuszczenie tarczowych okładzin hamulcowych Frenoplastu przez UIC do stosowania w ruchu do 200km/h pozwoliło na wprowadzenie produktów Frenoplastu na rynki zagraniczne. Stworzyło to możliwość na bezpośrednią konkurencję z producentami produktów ciernych dla kolei z takich krajów jak Niemcy, Hiszpania, Francja.

FRENOPLAST początkowo funkcjonowała jako zakład w Wołominie pod firmą Frenoplast s.c. Wymogi rynku, szybko rosnąca konkurencja oraz potrzeby badawczo-rozwojowe spowodowały, że właściciele firmy podjęli decyzje o wybudowaniu nowej fabryki na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Szczytnie. W 1990 r. utworzona została firma o nazwie Specjalistyczne Materiały i Okładziny Cierne Bułhak i Cieślawski sp.j. W 2000 roku powstał nowoczesny zakład o zwiększonym potencjale produkcyjnym. Wytwarzane tu wyroby odznaczają się nowoczesnością i wysoką jakością. Produkowane są w bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska warunkach. W 2008 r. spółka jawna została przekształcona w spółkę akcyjną.