Prezes UTK otworzył Forum Bezpieczeństwa Kolejowego

Prezes UTK otworzył Forum Bezpieczeństwa Kolejowego

7 marca 2017 Prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra otworzył Forum Bezpieczeństwa Kolejowego, organizowane przez TOR-Audytor i TOR Konferencje przy wsparciu merytorycznym Railway Business Forum . Wspomniał m.in. o działaniach UTK w sferze bezpieczeństwa.
– Zawsze reagujemy na nieprawidłowości, mimo że często jest tak, że są one wskazywane anonimowo. Oczywiście, wymaga to z naszej strony zaangażowania, ale i powoduje, że realizujemy jeden z celów kultury bezpieczeństwa. Nasza tolerancja na nieprawidłowości jest niewielka, a w większości przypadków w ogóle jej nie ma. I to jest trend niezwykle pożyteczny – wspomniał szef UTK, rozpoczynając konferencję.

– Podejście UTK w ostatnim czasie zmieniło się – zaznaczył. – Jesteśmy w państwa firmach dosyć często, kontrolujemy pewne rzeczy i wykazujemy nieprawidłowości – stwierdził prezes Urzędu Transportu Kolejowego, zwracając się do uczestników Forum. – Zobowiązujemy kontrolowane firmy do usunięcia nieprawidłowości. W momencie gdy to następuje, nasza rola w tym obszarze się kończy. Wcześniej było nieco inaczej. Z działaniami kontrolnymi wiązały się działania o charakterze “siłowym”. Postępowania administracyjne kończyły się nałożeniem jakiegoś rygoru lub kar. Nie chcę powiedzieć, że odstąpiliśmy od tego całkowicie. Czasem podmiot bagatelizuje lub ignoruje pewne sprawy. Wówczas jesteśmy w stanie podejmować bardzo restrykcyjne decyzje. W 2016 r. trzy razy cofnęliśmy certyfikaty bezpieczeństwa dla małych przewoźników kolejowych, którzy w naszej ocenie sprawiali bardzo duże zagrożenie – mówił prezes Ignacy Góra.

– Drugi aspekt naszej działalności ma charakter edukacyjny. Chodzi o projekt “kultura bezpieczeństwa”. To duże przedsięwzięcie, mające na celu wdrażanie różnych rozwiązań technicznych, organizacyjnych, czasem i “ludzkich” mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa w różnych firmach. Efektem tego jest to, że bezpieczeństwo systemu kolejowego jest na coraz wyższym poziomie – powiedział.

Inne kwestie edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa to np. Kolejowe ABC – program adresowany do dzieci. – UTK będzie brał udział w programie unijnym skierowanym do najmłodszych i będzie miał na to ponad 20 mln zł. W ciągu 3 lat odwiedzimy ponad 500 gmin. Będziemy edukować dzieci w sferze bezpieczeństwa kolejowego. Chodzi o zachowania na przejściach przez tory, czy zasady przebywania na terenach kolejowych – poinformował szef UTK.

Prezes Góra wspomniał także m.in. o Akademii UTK. – Wsłuchujemy się w sygnały płynące z rynku i zapotrzebowanie na wiedzę na nim się pojawiające – podkreślił.

Jak podał prezes Urzędu Transportu Kolejowego, w 2014 r. miało miejsce 671 wypadków kolejowych, w 2015 r. było ich 638, a w 2016 r. – 607. Do tego należy doliczyć także 116 wypadków na bocznicach kolejowych. Wcześniej nie były one objęte tymi statystykami. – Trend jest korzystny – zaznaczył Góra. Dla porównania, w 2011 r. liczba wypadków kolejowych wyniosła 849 (bez bocznic). Jak jednak podkreślił, niepokojący jest fakt zwiększenia liczby wypadków związanych z towarami niebezpiecznymi na kolei. W 2015 r. było ich 14, w 2016 r. – 16.

Facebook
Twitter
LinkedIn