Firma TELKO sp. o.o. powstała blisko 30 lat temu. Firma była jednym z największych dostawców elementów do budowy sieci telekomunikacyjnych, ale ze względu na znaczną redukcję inwestycji w branży telekomunikacyjnej zaczęto oferować elementy do sterowania ruchem kołowym. W ostatnich latach do zainteresowań firmy dołączyła optoelektronika. Na bazie wieloletnich doświadczeń opracowano i wdrożono do produkcji półprzewodnikowe lampy do sygnalizatorów drogowych typu TLT-12 i TLT-8, których firma TELKO jest jedynym krajowym producentem. Nowością na rodzimym rynku są produkowane przez firmę półprzewodnikowe lampy na potrzeby sieci kolejowej typu TLT-8/K i TLT-12/K a także wskaźniki wyświetlane LED serii W-xx-TEL 1. W ofercie firmy jest również sygnalizator drogowy z uniwersalną głowicą dwukomorową GK-2×12/K typu DST z lampami LED typu TLT-12/K.

Wskaźniki LED W-xx-TEL 1 mogą być stosowane we wszystkich typach systemów sterowania i kontroli występujących w sieciach PKP PLK SA. Charakterystyka prądowo-napięciowa odpowiada wcześniejszym rozwiązaniom opartym na żarowym źródle światła. Nie wymagają stosowania transformatora. Wskaźniki LED typu W-xx-TEL 1 powinny być stosowane wszędzie tam gdzie wymagany jest wysoki poziom bezpieczeństwa.

Sygnalizator drogowy przejazdowy typu DST z uniwersalną głowicą dwukomorową GK-2×12/K i lampami LED typu TLT-12/K, który może być stosowany na wszystkich kategoriach przejazdów. Dzięki nowoczesnej budowie jego montaż jest wyjątkowo prosty a trwałość bardzo wysoka. Zastosowanie najwyższej jakości materiałów zapewnia wyjątkową odporność na warunki atmosferyczne i akty wandalizmu. Godnym podkreślenia jest fakt, iż może on w prosty sposób służyć do modernizacji starych przejazdów bez konieczności ingerencji w systemy sterujące bez względu na ich typ.