Siemens Sp. z o.o.
Sektor Industry
Branża Mobility

Jesteśmy częścią jednego z najbardziej znanych i największych koncernów światowych. Na polskim rynku działamy od lat, dostarczając kolejnictwu najnowocześniejsze produkty, powstałe dzięki europejskim doświadczeniom i polskiej myśli technicznej.

Łączymy doświadczenie z innowacyjnością

Siemens AG jest firmą działającą od ponad 160 lat. Światowy lider w branży elektrotechnicznej i elektronicznej obecny jest w 190 krajach, zatrudniając blisko 450 tysięcy specjalistów, z czego około 4000 w Polsce. Roczne nakłady Siemensa na badania i rozwój sięgnęły w ostatnim roku kwoty 4 mld euro. Innowacyjność, ukierunkowanie na klienta i konkurencyjność to wartości, którymi Siemens kieruje się także w naszym kraju. Siemens w Polsce to grupa 19 firm produkcyjnych, handlowych i usługowych, reprezentujących różne sektory i działy koncernu. Siemens doceniany jest także jako bardzo dobry pracodawca, o czym świadczy przyznany prestiżowy tytuł „Firmy dla inżyniera” – najbardziej poszukiwanego pracodawcy 2006 roku.

Myślimy globalnie, działamy lokalnie

Jako jeden z najważniejszych dostawców rozwiązań technicznych dla polskiego przemysłu i infrastruktury, Siemens stał się częścią polskiej gospodarki. Swoje sukcesy zawdzięcza w dużej mierze bliskiej współpracy z krajowymi instytucjami badawczymi. Pracując wspólnie z polskimi naukowcami i wykonawcami firma tworzy i oferuje produkty o najwyższym światowym standardzie, oparte na najnowocześniejszych technologiach. Polski potencjał naukowy i europejskie doświadczenie koncernu pozwalają osiągnąć sukces, poprzez tworzenie produktów na miarę potrzeb klientów. Działające we Wrocławiu centra oprogramowania przenoszą na polski grunt zdobycze techniki Siemensa, reprezentujące światowy poziom, wzbogacając je o wartość dodaną stworzoną przez polskich naukowców.

Odpowiadamy na wyzwania współczesnej kolei

Branża Mobility (I MO) opierając się na wieloletnim doświadczeniu koncernu i współpracując z polskimi naukowcami tworzy najnowocześniejsze rozwiązania dla polskiego kolejnictwa. Należą do nich stworzony wspólnie z Politechniką Warszawską jeden z najnowocześniejszych systemów kierowania i sterowania ruchem kolejowym ILTOR-2 oraz odpowiadająca za sprawność i bezpieczeństwo ruchu nastawnica SIMIS-W. Na świecie i w Polsce Siemens oferuje dla potrzeb transportu szynowego produkty w zakresie logistyki, mobilności i infrastruktury transportowej, a także szeroką gamę najnowocześniejszych produktów i usług, umożliwiających zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa korzystania z kolei, oraz optymalizację wykorzystania linii kolejowych.

Produkty Siemensa – takie jak bezzałogowy pojazd VAL, pociąg Transrapid unoszący się na poduszkach magnetycznych, czy kursujące w barwach kolei niemieckich szybkie pociągi ICE – to przyszłość kolei. Możemy z nich korzystać już dziś, na światowych i europejskich torach.

Wszechstronna oferta

Siemens dostarcza produkty i kompleksowe rozwiązania dostosowane do potrzeb odbiorcy. Oferuje swoje usługi od doradztwa poprzez analizę, planowanie, projektowanie systemu, rozwój, montaż oraz wdrażanie.
Oferta Mobility obejmuje szeroką gamę produktów i usług. Pojazdy dla ruchu szynowego na terenie miasta (wagony metra i tramwajowe), na kolejowych trasach podmiejskich (komfortowe pociągi przystosowane do częstego hamowania i rozpędzania) oraz dalekobieżnych (supernowoczesne pociągi wielkich prędkości, elektrowozy wielosystemowe). Produkty służące unowocześnianiu, podnoszeniu bezpieczeństwa, konkurencyjności i komfortu na polskich szlakach kolejowych. Dla usprawnienia sterowania ruchem powstają elektroniczne nastawnice oraz systemy oddziaływania między torem a pojazdem. Dla poprawy bezpieczeństwa ruchu tworzone są urządzenia do kontroli niezajętości torów i rozjazdów i napędy zwrotnicowe. Firma dostarcza poszczególne elementy i systemy sieci oraz rozwiązania „pod klucz”.

AUTOMATYKA KOLEJOWA

Siemens jest znaną na świecie i sprawdzoną w Polsce firmą zajmującą się techniką sterowania i kierowania ruchem w transporcie szynowym. Jest czołowym dostawcą nastawnic elektronicznych, systemów automatyki stacyjnej i liniowej. Stosowane mechaniczne i przekaźnikowe systemy sterowania zastąpione zostają nowoczesnymi systemami komputerowymi. Produkty Siemensa w zakresie automatyki kolejowej są nie tylko uznawane za najnowocześniejsze, ale też tworzone tak, aby w pełni odpowiadały potrzebom konkretnego klienta. W Polsce Siemens oferuje stacyjne i liniowe systemy sterowania ruchem kolejowym, komponenty infrastruktury kolejowej (napędy zwrotnicowe, urządzenia do kontroli niezajętości torów i rozjazdów oparte na licznikach osi), a także produkty i systemy sterowania dla komunikacji miejskiej (metro, linie tramwajowe, sygnalizacja uliczna).

ILTOR-2 – milowy krok na drodze do w pełni skomputeryzowanej, bezpiecznej i komfortowej kolei w naszym kraju.
System sterowania i kierowania ruchem kolejowym ILTOR-2 jest najnowszym osiągnięciem myśli technicznej, po raz pierwszy wprowadzonym w Polsce na linii kolejowej 139 (Bielsko-Biała – Zwardoń), która jako część ważnej trasy międzynarodowej do Słowacji, Austrii i na Węgry ma duże znaczenie dla polskiej sieci kolejowej. ILTOR-2 powstał dzięki wspólnej pracy zespołu ekspertów Siemensa i Politechniki Warszawskiej. Stworzyli oni oparty na najnowszych technologiach, dostosowany do polskich wymogów i potrzeb, wielofunkcyjny i działający w czasie rzeczywistym, komputerowy system wspomagający sterowanie ruchem kolejowym.
ILTOR-2 jest najnowocześniejszym oferowanym systemem wspomagającym zarządzanie ruchem kolejowym w Polsce. Zgodnie z koncepcją Complete Mobility, system dopasowany jest do potrzeb użytkownika, pełniąc wiele funkcji: steruje ruchem kolejowym, śledzi ruch pociągów, przekazuje informację o pociągu, powiadamia dróżników na przejazdach, organizuje komunikację i wymianę danych o ruchu pojazdów z centrum dyspozytorskim.
Zastosowana platforma sprzętowa, na bazie której powstał ILTOR-2, gwarantuje jego niezawodność. Ujednolicone komunikaty, pomoc w przygotowywaniu dokumentów stacyjnych, funkcja archiwizacyjna ułatwiająca dostęp do danych i dokumentów na każdym etapie pracy, przyjazne dla użytkownika rozmieszczenie obrazu na monitorach – sprawiają, że wdrożenie systemu ILTOR-2 nie wymaga kosztownych szkoleń i przygotowań.

Nastawnica SIMIS-W – wysoka niezawodność i bezpieczeństwo

Oferowana przez Siemensa nastawnica SIMIS-W, odpowiadająca za przekazywanie i realizację poleceń nastawczych, jest kluczowym elementem dla zachowania bezpieczeństwa ruchu pociągów. Została skonstruowana tak, by zapewniać wysoką niezawodność i dyspozycyjność.
SIMIS-W spełnia wszystkie normy związane z bezpieczeństwem według CENELEC (SIL 4). Cechami wyróżniającymi nastawnicę SIMIS-W są: komputerowa platforma sprzętowa całego systemu, łatwość przebudowy, możliwość integracji istniejących podsystemów i urządzeń zewnętrznych, niskie koszty utrzymania oraz diagnostyka on-line.

Napęd zwrotnicowy S700K/KM – precyzja, szybkość i bezawaryjność

Napęd zwrotnicowy S700K/KM służy do nastawiania zwrotnicy, trzymania iglic w położeniach końcowych i kontroli ich położenia. Jest najnowszą generacją elektrycznych napędów zwrotnicowych firmy Siemens. Reakcje w napędach zwrotnicowych muszą przebiegać błyskawicznie i niezawodnie, uwzględniając wysoki stopień obciążenia sprzętu. Precyzja, fachowość oraz wysokie kompetencje odgrywają podczas rozwoju, montażu i utrzymania napędów szczególnie ważną rolę. Dlatego niezawodność i długi czas życia produktu czyni S700K/KM bezkonkurencyjnym na rynku. Istotnymi wyróżnikami urządzenia są mały ciężar, niewielkie gabaryty, łatwa przebudowa, krótki czas uruchamiania i wysoka dyspozycyjność napędu. Napęd jest przystosowany do stosowania na liniach o prędkości do 350 km/h.

ELEKTRYFIKACJA

W dziedzinie elektryfikacji kolei Siemens oferuje swoim klientom kompleksowe usługi: od doradztwa poprzez analizę, planowanie, projektowanie systemu, rozwój, montaż, wdrażanie oraz serwisowanie. Oferta każdorazowo dostosowana jest do potrzeb zamawiającego. Wśród produktów oferowanych przez firmę znaleźć można komponenty oraz systemy z zasilaniem zmienno- i stałoprądowym dla różnego rodzaju systemów komunikacyjnych: sieci trakcyjne płaskie, sieci łańcuchowe, sieci trakcyjne dla jazdy z dużymi prędkościami, sieci trakcyjne dla tuneli, prądowe szynoprzewody (trzecia szyna), zespoły podstacji zasilania, prostowniki sieci trakcyjnej, urządzenia zabezpieczające, systemy zdalnego sterowania podstacji zasilania.

POJAZDY SZYNOWE

Siemens jest uznanym na świecie producentem taboru szynowego, mającym w swojej ofercie pojazdy dostosowane do wszelkich potrzeb klientów. Oferta obejmuje zarówno różne typy lokomotyw, pociągów, jak i wagonów metra czy tramwajów.
Lokomotywy – najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne

Lokomotywy Siemensa powstają w oparciu o nowoczesne technologie i osiągnięcia naukowe. Ich możliwości i wymogi dopasowywane są każdorazowo do potrzeb rynku. Platformy produktowe Eurosprinter, Eurorunner, Asiarunner stanowią bazę do produkcji lokomotyw na konkretne zamówienie, nawet przy zwiększonych ilościach aplikacji. Oferta firmy obejmuje zarówno lokomotywy elektryczne, jak i spalinowe, do obsługi pociągów pasażerskich i towarowych.

Lokomotywy elektryczne – wysoka wydajność platform Eurosprinter

Rodzina Eurosprinter wyznacza standardy dla segmentu lokomotyw elektrycznych na świecie od 1993 roku. Wszechstronna koncepcja pojazdu nie tylko obejmuje ciężkie lokomotywy towarowe, ale również szybkie lokomotywy do obsługi pasażerskiej. Stworzona przez Siemensa czterosystemowa, elektryczna lokomotywa BR 189 posiada dopuszczenia eksploatacji w wielu krajach. Pojazd otrzymał w Polsce bezterminowe świadectwa dopuszczenia do eksploatacji wydane przez Urząd Transportu Kolejowego dla sześciu różnych wariantów lokomotywy. Jedna z lokomotyw Siemensa z rodziny Eurosprinter pobiła światowy rekord prędkości 357 km/h. Lokomotywa ES64U4, znana w Austrii jako Rh 1216, która pobiła ww. rekord, pochodzi z seryjnej produkcji i została wykonana na zamówienie kolei Austriackich OEBB. Przeznaczona jest do eksploatacji z maks. prędkością 230 km/h, ale jej konstrukcja pozwala na dużo większe osiągi.

Lokomotywy spalinowe – atrakcyjność platform Eurorunner

Siemens dostarcza klientom wysoce nowoczesne lokomotywy z rodziny Eurorunner, która spełniają obowiązujace normy odnośnie emisji spalin, są ekonomiczne, niezawodne i przyjazne środowisku.

Pociągi 
Pociągi Siemensa dają pasażerom poczucie komfortowego i bezpiecznego podróżowania oraz wyznaczają standardy technologiczne dla tego typu pojazdów.

Desiro ML – pociąg na każde warunki 
Desiro MainLine (ML) jest uniwersalnym pociągiem przeznaczonym do komunikacji podmiejskiej, regionalnej oraz ponadregionalnej. Wysoki standard podróżowania zapewniają pasażerom klimatyzowane wnętrze pojazdu, przyspieszenie do 1,1 m/s2 i prędkość maksymalna do 160 km/h. Wysokość podłogi pociągu może być w trzech wariantach (600 mm, 800 mm, 1000 mm). Desiro ML charakteryzuje się niskim naciskiem na oś, co pozytywnie wpływa na infrastrukturę torową.

Viaggio – komfortowo i szybko

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów podróżujących na długich trasach, Siemens opracował nową linię pojazdów – Viaggio. Viaggio charakteryzuje wysoki komfort wnętrz oraz elastyczność konfigurowania pociagu. Pojazd dostosowany jest także dla przewozu osób niepełnosprawnych. Łatwe utrzymanie, wysoka niezawodność, dyspozycyjność czynią Viaggio atrakcyjnym pociągiem dla przewoźników.

Velaro – komfortowe podróżowanie z prędkością 350 km/h.

Pociągi Velaro dostosowane są do podróżowania z prędkością do 350 km/h i są eksploatowane w wielu krajach. Velaro ma niezwykle komfortowo wyposażone przestronne i klimatyzowane wnętrza, a także najnowocześniejsze systemy informowania pasażerów (wielojęzyczne informacje wyświetlane na zewnątrz i wewnątrz pociągu, wizualizacja trasy pociągu za pomocą GPS). Te cechy sprawiają, że jest to idealny środek transportu dla wymagającego, oczekującego wysokiego standardu usług pasażera podróżującego na długich trasach.

Wagony pasażerskie

W ofercie Siemensa znajdują się komfortowe jedno- i dwupoziomowe wagony pasażerskie. Są one dopasowane do współczesnych wymagań podróżujących. Modułowy projekt wagonów oferuje szeroką możliwość zestawiania i dopasowywania różnorodnych opcji aranżacji wnętrza.

Tramwaje i metro

Trudno dziś wyobrazić sobie duże miasto bez sprawnego i wydajnego systemu transportu masowego. Produkty oferowane przez Siemensa dla potrzeb transportu miejskiego zapewniają wysoki poziom komfortu pasażerów, niezawodność działania i niskie koszty eksploatacji. Tramwaje i metro Siemensa kursują w wielu aglomeracjach na całym świecie. Popularność produktów Siemensa jest efektem ich wysokiej jakości, ale także gotowości firmy do indywidualnej i kompleksowej obsługi każdego zleceniodawcy.

Avenio – sukces na miejskich torach

Avenio jest zaawansowanym technologicznie tramwajem niskopodłogowym. Dzięki podłodze na wysokości 30 cm nad ziemią, dużej pojemności – do 350 pasażerów i dobremu przyspieszeniu – 1,3 m/s2, może być eksploatowany na liniach o potoku nawet do 10 tysięcy pasażerów w ciągu godziny w jednym kierunku. Avenio charakteryzuje się znakomitą elastycznością w trakcie eksploatacji, niskim poziomem poboru energii i niskimi kosztami życia produktu. Tramwaj jest zbudowany w technice modułowej: jego długość można skonfigurować w zależności od potrzeb komunikacyjnych.


 

Siemens in Poland is a group of 12 business companies involved in production, sales and services with capital links to the parent concern of Siemens AG and representing its different divisions. Siemens Sp. z o.o., the Siemens regional company founded in 1991, plays a coordinating role for the whole group employing more than 5,000 people.

Siemens Sp. z o.o., Transportation Systems – supplier of whole solution for rail transport systems.

Siemens offers products that meet the highest requirements and expectations of users. It proposes comprehensive solutions, carrying out turn key transportation projects. Siemens offers rolling stock and rail automation as well as numerous overhead contact line and power-supply systems. Infrastructure, rolling stock, management systems, service and maintenance, financing and operating solutions – this is Siemens offer for rail transport.

Its modular vehicles, highly efficient devices, effective service and energy-efficient solutions enable reduction of operating expenses.

Vehicles:

 • multiple units for high speed trains ICE,
 • multisystem electric locomotives EuroSprinter and diesel locomotives EuroRunner,
 • two-system vehicles Avanto for suburban railway lines and tramway networks,
 • diesel or electric multiply units Desiro,
 • metro trains and tramway vehicles,
 • magnetic levitation vehicles Maglev.

Rail Automation:

 • electronic interlocking: SIMIS-W, WT UZ,
 • train control systems, ETCS: Trainguard 100, Trainguard 200,
 • automatic level crossing systems SIMIS LC,
 • axle counters and track circuits for track occupancy control systems: AzSM, AzS 350, FTGS,
 • S 700 K point machines,
 • central traffic control systems: Vicos, Iltor, Iltor 2.